Endodonti

Endodonti

Dişlerimizin diş eti üstünde ağızda görünen kısmına kron denir. Ağızda görünmeyen kısmında ise dişin kökü bulunmaktadır. Dişin kron kısmı dıştan içe doğru; mine, dentin ve pulpadan oluşmaktadır. Dişin canlı dokusunu oluşturan pulpa dokusu damar ve sinirden oluşur. Endodonti; dişin pulpasına kadar ilerlemiş problemler ve diş kökü kanalları ile ilgilenen diş hekimliği branşıdır.

Pulpa Nasıl İltihaplanır?

Ağzımızda bulunan bakteriler, aldığımız gıdalarla birleşerek ağız içinde asitleri oluşturular. Dişlerimizi düzenli ve düzgün bir şekilde fırçalayıp, oluşan asitleri uzaklaştırmazsak mine tabakasında çürükler oluşmaya başlar. Bu süreçten sonra minede oluşan çürükler tedavi edilmezse çürük, dentin dokusuna ulaşır. Dentin sıcak-soğuk hassasiyetleri ve ağrı yoluyla dişlerimizde uyaranlar oluşturur. Zamanla gelişen bu süreçte damar ve sinirlere ulaşan mikroorganizmalar dişin pulpasında da iltihap oluşumuna sebep olur.
Pulpada iltihap görülmesinin daha hızlı yolu ise diş üzerinde oluşan travmalardır. Dişe ani ve sert bir şekilde gelen darbeler, pulpadan kök içine uzanan damar ve sinirlerin harabiyetine ve dişin canlılığını yitirmesine neden olabilir. Ayrıca uzun süre tedavi edilemeyen diş eti hastalıkları da pulpanın iltihaplanmasına neden olabilir.